Ako sa vyhnúť farebnému faux pas a vybrať tie správne interiérové farby?

Nový život pre váš domov

Interiérové farby nie sú len obyčajným náterom na stenách, sú to mocní spojenci, ktorí dokážu premeniť váš dom v oázu pokoja, energie a kreativity. Prečo sa trápiť s výberom interiérových farieb, keď môžeme žiť v upokojujúcej šedi betónu a prachu? Nuž, povedzme si úprimne, šedý interiér síce pôsobí minimalisticky a moderne, ale po čase môže pripomínať skôr ponurú väzenskú celu než útulný domov. A kto by chcel tráviť čas v cele, aj keď je vlastná?

Ako sa vyhnúť farebnému faux pas a vybrať tie správne interiérové farby?

Výber farieb pre váš domov môže byť náročný. Nechcete predsa urobiť faux pas a skončiť s interiérom, ktorý je neharmonický, nudný alebo gýčovitý. Našťastie existuje niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu vybrať tie správne farby do interiéru a vytvoriť domov, v ktorom sa budete cítiť príjemne a pohodlne.

1. Určte si atmosféru, ktorú chcete vytvoriť

Prvým krokom je zamyslieť sa nad atmosférou, ktorú chcete vo svojom príbytku dosiahnuť. Chcete, aby bola miestnosť relaxačná a upokojujúca, energická a stimulujúca, alebo elegantná a sofistikovaná? Atmosféru ovplyvňuje niekoľko faktorov, ako napríklad:

 • Teplota farieb: Teplé farby ako červená, oranžová a žltá stimulujú a dodávajú energiu, zatiaľ čo studené farby ako modrá, zelená a fialová upokojujú a relaxujú.
 • Sýtosť farieb: Sýte a tmavé farby pôsobia dramaticky a energicky, zatiaľ čo svetlé a pastelové farby pôsobia jemne a relaxačne.
 • Jas farieb: Jasné farby opticky zväčšia miestnosť, zatiaľ čo tmavé farby ju opticky zmenšia.

2. Zohľadnite veľkosť a osvetlenie miestnosti

Veľkosť a osvetlenie miestnosti sú dôležité faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere farieb. V malej miestnosti sa vyhnite tmavým farbám na stenách a strope, pretože by ju opticky zmenšili. V tmavej miestnosti zvoľte svetlé farby, ktoré ju opticky zväčšia a presvetlia. Farby ako PRIMALEX POLARvysoko odolné s výbornou krycou schopnosťou a jednoduchou udržateľnosťou, ideálne do obývačky, detskej izby a kuchyne, kde sa život odohráva naplno. Rôznorodé palety od pastelov po dramatické tóny rozjasnia každý priestor. PRIMALEX INSPIRO ponúka moderné farby s matným vzhľadom a bohatou paletou odtieňov, ideálne do všetkých typov interiérov. Matný povrch dodáva stenám elegantný a sofistikovaný vzhľad a zároveň skrýva drobné nerovnosti.

3. Vychádzajte zo štýlu vášho interiéru

Farby by mali ladiť so štýlom vášho interiéru. Moderný interiér sa hodí k minimalistickým farbám, zatiaľ čo tradičný interiér k teplým a útulným farbám. PRIMALEX PLUS je vysoko kvalitná interiérová farba určená pre všetky typy bytových priestorov. Vyniká svojou výbornou krycou schopnosťou, vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou, vďaka čomu je skvelou voľbou pre všetky vaše maliarske projekty. Je šetrná k životnému prostrediu a bez zápachu, takže ju môžete bez obáv používať aj v prítomnosti detí a domácich zvierat.

4. Nebojte sa experimentovať!

Neexistujú žiadne pevné pravidlá pre výber farieb. Experimentujte s rôznymi farbami a kombináciami, kým nenájdete tú, ktorá sa vám najviac páči. Tabuľová farba je skvelý spôsob, ako vniesť do vášho domova funkčnosť a zábavu. Môžete ju použiť na vytvorenie tabule v obývačke, kuchyni, detskej izbe alebo kancelárii. Tabuľa je ideálna na písanie poznámok, kreslenie, brainstorming, plánovaniu jedál a mnoho ďalších aktivít. 

Tipy a rady pre výber farieb:

 • Prvý náter: Ako prvý náter vyberte základnú farbu, ktorá bude hlavným tónom vášho interiéru. Zvážte svetlé odtiene pre väčší pocit priestoru a svetla, zatiaľ čo tmavé farby dokážu dodať intimitu a eleganciu. PRIMALEX PRIMER je biela základná interiérová farba, ktorá je navrhnutá tak, aby zlepšila priľnavosť vrchnej farby a vyrovnala absorpciu povrchu. Použitie tejto základnej interiérovej farby pred maľovaním vám pomôže dosiahnuť dokonalý a trvanlivý výsledok. Ak potrebujete zarovnať nerovnosti na vašej stene, mali by ste siahnuť po PRIMALEX vnútornej stierke, ktorá vyrovnáva drobné nerovnosti a opravy povrchov stien a stropov v interiéri.
 • Vrstvenie farieb: Po aplikácii základného náteru môžete začať vrstviť ďalšie farby. Zvážte akcentovanie jednej steny odlišnou farbou pre dramatický efekt, alebo použitie farebných detailov ako sú lišty, okná alebo dvere pre zaujímavý kontrast.
 • Osvetlenie: Nezabúdajte, že osvetlenie vašej miestnosti môže farby ovplyvniť. Denné svetlo a umelé osvetlenie dokážu farby zesvetliť alebo ztmaviť, preto vždy skúšajte vzorky farieb pri rôznych svetelných podmienkach. S PRIMALEX tekutou tónovacou farbou môžete jednoducho meniť odtiene a vytvárať vlastné farebné kombinácie. Stačí ju pridať do bielej farby alebo ju miešať s farebnými nátermi, aby ste dosiahli požadovaný tón. Aplikovať ju môžete štetcom alebo valčekom, podľa povrchu a vašich preferencií.

  Vaše domovské prostredie by malo odrážať vašu osobnosť a štýl. Vyberte si farby, ktoré vás oslovujú a ktoré vám prinášajú radosť. Buďte odvážni a kreatívni pri výbere interiérových farieb a premeňte svoje domovy na miesta plné farebnej harmónie a života. 

  Takže, ste pripravení oživiť svoj domov s interiérovými farbami? Vydajte sa na farebnú cestu a objavte, ako môžete pomocou farieb priniesť nový život do vašich miestností. Vaše domovské prostredie nikdy nebolo zaujímavejšie!

  Interiérové farbyUmývateľná interiérová farbaVnútorná maliarska stierka